Straipsniai

Respublikinis projektas "LABAS MAN IR LABAS TAU"


     Pagarbus bendravimas visada prasideda nuo pasisveikinimo. Pasisveikinimas, nors ir trumputis, pasieks savo tikslą, jei bus nuoširdus ir ištartas su meile: „Labas! Džiugu tave matyti!". Tikriausiai būtų sunku suskaičiuoti, kiek kartų esame ištarę šiuos žodžius. Pasisveikinimo žodžiai, kuriais išreiškiame nuoširdų dėmesį, padrąsinimą, sutvirtina draugystę, nutiesia kelius net ir labai rimtų reikalų aptarimui.
     Plungės miesto lopšelis - darželis „Raudonkepuraitė" organizavo respublikinį projektą „Labas man ir labas tau", skirtą netradiciškai paminėti lapkričio 21 – ąją, Pasaulinę sveikinimosi dieną, skatinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų mandagų, draugišką ir pagarbų bendravimą, tarpusavio santykių kūrimą, laikantis visuotinai pripažintų bendravimo normų, nes būtent šiuo amžiaus tarpsniu vaikai palengva atsiskiria nuo mamos ir tėčio, pradeda pasitikėti kitais žmonėmis, todėl svarbu, kad sėkmingi tarpusavio santykiai padėtų ugdytiniams užmegzti ryšį, susidraugauti, gerai jaustis su bendraamžiais ir suaugusiaisiais.
     Džiaugiamės, kad į šį projektą įsijungė net 1951 dalyvis iš 42- iejų Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Pedagogai savo veiklose kalbėjo apie pagarbą mažiems ir dideliems, apie mandagumo pareigą kiekvienam žmogui, naudojo žaismingus ir įdomius pasisveikinimo būdus ir formas: sveikinosi ne tik rankytėmis, bet ir kojomis, naudojo pasisveikinimo paveiksliukus ant durų, rašė laiškus, ant delniukų piešė šypsenėles – pasisveikinimo simbolius. Muzikinėse veiklose skambėjo pasisveikinimo dainos, skirtos viso pasaulio vaikams - smagu pasveikinti, pradžiuginti draugą, jam perduoti labų dienų. Dauguma projekto dalyvių pamėgo sveikintis vardu, tuo parodydami, kad mato vienas kitą, žino pasisveikinusio vardą, kad tai ne šiaip žmogus iš minios, bet jie jį pažįsta.
     Šią dieną svarbiais bei reikšmingais jautėsi ir kitakalbiai, ir daugiakalbiai, ir specialiųjų poreikių vaikai – visi turėjo galimybę pasisveikinti savaip. Ne tik žodžiais, bet ir gestais sveikinosi sutrikusios klausos vaikai, siųsdami mums žinutę: „Esame stropūs ir mandagūs, jei pro šalį praeini, mums parodyk: „LABAS“. Kalbantys kitomis kalbomis pasveikino draugą sava kalba, priešmokyklinukai skaitė viso pasaulio kalbomis užrašytus pasisveikinimus, išbandė kitų tautų išskirtinius sveikinimosi būdus: trynimąsi nosimi, skrybėlės pakėlimą, kaktų suglaudimą... Taip pasisveikindami projekto dalyviai stiprino toleranciją asmeniui, kitai kultūrai.
     Taigi, Pasaulinę sveikinimosi dieną visi projekto dalyviai stengėsi skleisti šypsenas, džiugią nuotaiką, pagarbų bendravimą, visus suprasti, išklausyti. Vaikai atrado daug kūrybingų pasisveikinimo variantų, patyrė daug džiugių akimirkų, pasijuto svarbiais ir reikšmingais. Kaip rašė žymus italų rašytojas Bruno Ferrero: „Kartais užtenka vieno saulės spindulio. Malonaus žodžio. Pasisveikinimo. Šypsenos. Tiek mažai, kad tie, kurie yra šalia mūsų, taptų laimingi". Juk taip malonu matyti laimingus, besišypsančus žmones! Tad šypsokimės ir sveikinkimės! Tegul kiekviena diena tampa nuoširdžių ir nuotaikingų pasisveikinimų diena!

Pasisveikinimai https://www.facebook.com/LABAS-MAN-ir-LABAS-TAU-118446406226898/?modal=admin_todo_tour

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Aušra Jankauskaitė
Plungės lopšelis - darželis "Raudonkepuraitė"